O FIRMIE/ INSPIRACJA

„Galeria sztuki starego przyjaciela
powinna znajdować 
się w tych okolicach”...był to jeden z tych wspaniałych dni w połowie października, kiedy powietrze jest czyste i rześkie, a niebo niebieskie bez żadnych chmur. Wziąłem wolne popołudnie; miałem ochotę pójść na spacer by móc w pełni delektować się pięknem jesieni. Więc, spytałem moją ośmioipółletnią córkę czy nie pójdzie ze mną. Zgodziła się natychmiast: odrobiła już swoją pracę domową i cieszyła się, że spędzi trochę czasu ze swoim tatą. Odbyliśmy długi spacer po mieście: opowiedziała mi o swojej szkole i jej przyjaciołach, lekcjach tańca i pływania. Zaszliśmy tak daleko, że nagle znaleźliśmy się po drugiej stronie miasta. W nowej, bardziej nowoczesnej dzielnicy, gdzie te eleganckie budynki minionej epoki ustąpiły miejsca futurystycznym budowlom i wieżowcom, które wydawały się sięgać gwiazd. Wtedy przyszło mi na myśl, że galeria sztuki mojego starego przyjaciela, którego poznałem na studiach, powinna znajdować się gdzieś w okolicy. Wysłał mi zaproszenie na uroczyste otwarcie, ale nie udało mi się przyjechać. Może by tak wpaść do niego i się przywitać? Odszukaliśmy galerie i mojego starego przyjaciela, który się ucieszył, że mnie zobaczył i poznał moją córkę. 

Rozejrzałem się: Nie rozumiałem w jaki sposób to co mnie otacza może być sztuką? 

Dla mnie sztuka to była ładny obraz Raphaela, lub rzeźba Canova. Na ścianach wisiało kilka fotografii przedmiotów codziennego użytku: ładne fotografie - bez wątpienia, ale nie widziałem w nich nic specjalnego. Nie, nie rozumiałem w jaki sposób to co mnie otacza może być sztuką. „Podoba Ci się wystawa?” spytał mój przyjaciel. „Wspaniała, naprawdę brak mi słów!” Wyjąkałem, ewidentnie kłamiąc. „A ty? Co o tym myślisz, dziewczynko?” Spytał mojej córki dyrektor galerii. Nie pyta się nigdy ośmioletniej dziewczynki o jej wrażenia: „Nie podoba mi się!” było jej natychmiastową odpowiedzią. 

Kiedy spytana o powód takiej bezlitosnej odpowiedzi, dziewczynka odpowiedziała niewinnie: „Nie ma tutaj wywieszonego żadnego ładnego obrazu, ani żadnej fajnej rzeźby! Nie widzę nic pięknego w okładce książki czy w patelni!” Mój przyjaciel wybuchł głośnym śmiechem, nachylił się i spojrzał z powagą na moją córkę:

„Tak masz rację, masz całkowitą rację. Ale widzisz - jest coś co chciałbym ci teraz powiedzieć, coś co być może pomoże ci zrozumieć dlaczego wybrałem akurat te fotografie do powieszenia na ścianach. Sztuka to nie tylko ładny obraz.Sławny artysta powiedział kiedyś, że sztuka uwydatnia niewidoczne. I często nie zdajemy sobie sprawy, że sztuka jest wszędzie, ukryta za każdym przedmiotem wykonanym z troską i zaangażowaniem. 

Nie bez powodu mówimy, że coś zostało „opanowane do perfekcji” kiedy widzimy dobrą jakość. Za każdym gestem, za najsubtelniejszym ruchem artysty, nawet najbardziej banalnym, stoi jakieś uzasadnienie, dyscyplina, myśl. 

Trzeba spojrzeć ponad to co widoczne. Dlatego właśnie wybrałem te fotografie: Sztuka jest ukryta nawet w przedmiotach, których codziennie używamy, trzeba tylko chcieć ją dostrzec. I wtedy zdasz sobie sprawę, że jest ona wszędzie.”